Родина Білани (лат. Pieridae)

Біланові (Pieridae) — родина великих (розмах крил 45—60 мм) денних метеликів переважно білого кольору.
Відомо понад 500 видів, поширених в усіх частинах світу; в Україні відомо близько 12. Серед біланових є небезпечні шкідники сільськогосподарських культур. Найбільш звичайні і поширені з них білан капустяний (Pieris brassicae) і білан жилкуватий (Aporia crataegi). Білан капустяний літає у квітні — травні і (друга генерація) в липні—серпні; зимують лялечки останньої генерації. Його гусінь об'їдає листя різних хрестоцвітих до крупних жилок. Гусінь білана жилкуватого при масовій появі зовсім оголює великі сади, пошкоджує вона і деякі лісові дерева. Цей білан літає в червні—липні. Зимує гусінь в зимових кублах (стягнуті павутинням об'їдені листки).

Зоряниця Аврора

Зоряниця Аврора

Зоряниця Аврора (лат. Erynnis tages)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: Європа, Палеарктична Азія.В Україні повсюдно. Не рідкий, але й не масовий вид, зустрічається на лісових галявинах, узліссях, відкритих схилах, степових ділянках, по берегах річок, у садах та парках.

Метелик: розмах крил 26-28 мм: статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: від травня (на півдні та в теплі роки від середини-кінця квітня) по червень-липень; 2-е покоління від кінця червня по кінець серпня-вересень; на півночі та в гірському Криму одне покоління

Кормові рослини гусені: жеруха лучна, кінський часник, гусимці, люнарія однорічна, синильник красильник, гірчиця та інші

Білан брукв'яний

Білан брукв'яний

Білан брукв'яний(лат. Linnaeus)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: Палеарктика, в Україні повсюдно.

Метелик: розмах крил 34-50 мм. Статевий диморфізм: самиці з двома округлими плямами на верхній стороні передніх крил.

Період льоту: від квітня на півдні (в теплі роки - кінця березня) по кінець вересня (жовтня) у двох-трьох поколіннях. Метелики 1-го покоління мають інтенсивне сіре напилення вздовж жилок на нижній стороні задніх крил у вигляді смуг.

Кормові рослини гусені: капусти, жерухи люнарія оживаюча, гусимці, сухоребрик лікарський та інші

В Україні номінативний підвид. Південні популяції, особливо друге покоління відрізняються від північних та гірських ослабленням темного напилення на нижній стороні крил та низкою інших незначних відмін.

Білан ріп'яний

Білан ріп'яний

Білан ріп'яний(лат. Pontia Daplidice)

Типова місцевість: Південна Європа, Африка

Поширення: Палеарктикака, крім північних та гірських теренів. В Україні повсюдно. Зустрічається на відкритих просторах, часто окультурених ландшафтах та населених пунктах. Мігрант.

Метелик: розмах крил 31-45 мм: статевий диморфізм: самці без темних плям на верхній стороні задніх крил.

Період льоту: на півночі та в гірських районах від кінця квітня-початку травня по кінець серпня, у двох пколіннях, на півдні - від кінця березня по жовтень, у трьох поколіннях. Метелики 1-го покоління мають переважно дрібніші розміри та темніше сіро-зелене забарвлення нижньої сторони крил.

Кормові рослини гусені: дикорослі та культурні рослини: гусимці, іберис, редьки, резеди, сухоребрики та інші

Білан капустяний

Білан капустяний

Білан капустяний(лат. Pieris Brassicae)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: Палеарктика, крім крайніх північних та східних теренів. В Україні зповсюдно. Звичайний вид, зустрічається в усіх біотопах.

Метелик: розмах крил 49-63 мм, статевий диморфізм: самиці з двома круглими чорними плямами на верхній стороні передніх крил.

Період льоту: від кінця квітня (на півдні в теплі роки від кінця березня) по кінець вересня (жовтня) у двох-трьох поколіннях. Метелики 1-го покоління мають більш інтенсивне сіре напилення нижньої сторони задніх крил.

Кормові рослини гусені: дикорослі та культурні рослини: капусти, капарці, синильники, гірчиця, редьки, резеди та інші

Жовтюх осьмак

Жовтюх осьмак

Жовтюх осьмак(лат. Colias hyale)

Типова місцевість: Європа, Азія

Поширення: Палеарктика, крім крайніх північних та південних теренів. В Україні зповсюдно. Звичайний вид, зустрічається в усіх біотопах.

Метелик: розмах крил 27-38 мм: статевий диморфізм: самці з андроконіальними полями на передніх крилах.

Період льоту: у північних областях та гірських районах від травня до початку червня, одне покоління; у південних областях та в Криму - від травня до вересня у двох поколіннях.

Кормові рослини гусені: грястиця звичайна, мазявка синя, куцоніжки, тонконіг лучковий, костриці, куничник наземний, ожинка волосиста та ін.

Цитринець

Цитринець

Цитринець, палист крушиновий
(лат. Gonepterux rhamni)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: помірний та субтропічний пояси Палеарктики. В Україні повсюдно. Зустрічаєтьсяпереважно в місцях з чагарниковою рослинністю.

Метелик: розмах крил самців 52-60 мм; статевий диморфізм: самиці світлі, зеленкувато-жовті.

Період льоту: початок липня, у теплі роки та на півдні - від середини червня по травень-червень наступного року (зимує метелик), в одному поколінні.

Кормові рослини гусені: крушина ламка, жостери, терен колючий.

В Україні номінативний підвид. Реальний статус таксона transtens Verity, 1913, що до нього інколи помилково відносять українські популяції потребує уточнення.

Дизайн, верстка © 2014 Роман Шарий