Родина Головчаки (лат. Hesperiidae)

Родина Головчаків (лат. Hesperiidae) відноситься до надродини Косатцюватих (лат. Papilionoidea), лускокрилих, що містить яскраво забарвленних метеликів, які найчастіше зустрічаються вдень. Відомо більше 13,700 видів


Відмітною ознакою представників родини є булавовусі антени (вусики). Гусениці при обертанні в лялечку не прядуть кокон. Проте їх традиційна назва не зовсім відповідає реальності, оскільки серед них зустрічаються і види активні у сутінках, а денні є і серед інших лускокрилих (наприклад, Uraniidae, Zygaenidae, Castniidae). Крім того, денні лускокрилі відомі серед Castniidae і Zygaenidae.

Головчак Таґеc

Головчак Таґеc

Головчак Таґес (лат. Erynnis tages)

Типова місцевість: Європа

Поширення: Європа та палеарктична Азія, крім крайніх північних та південних районів. В Україні повсюдно. Зустрічається по відкритих схилах, у степах, по лісових галявинах, у садах та парках.

Метелик: розмах крил 26-28 мм: статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: від травня (на півдні та в теплі роки від середини-кінця квітня) по червень-липень; 2-е покоління від кінця червня по кінець серпня-вересень; на півночі та в гірському Криму одне покоління

Головчак лісовик

Головчак лісовик

Головчак лісовик (лат. Carterocephalus silvicola)

Типова місцевість: Браунцвайг, Намеччина

Поширення: помірний. та почасти арктичний пояси Центральної та Східної Європи та Азії, В україні відомий із Львівської, Київської, Житомирської та Чернігівської областей

Метелик: розмах крил 26 до 28 мм. Статевий диморфізм чітко позначений на верхній стороні крил.

Період льоту: народжується одне покоління в рік (з середини травня до кінця червня).

Рослини-корм: широколисті трави, очеретяні, в основному ланцетні, просо, лісова низинна рослинність. Яйця відкладаються по одному на верхній стороні листя рослини-хазяїна. Личинки зростають 2 тижні. Стадія лялечки 3-4 тижні.

Головчак лісовий

Головчак лісовий

Головчак лісовий(лат. Thumelicus sylvestris)

Типова місцевість: Грац, Австрія

Поширення: Північна Африка (в Межах Палеарктики), Південна та Середня Європа, південна частина Західної Азії від Близького Сходу, Малої Азії, Закавказзя до Західного Казахстану, Туркменістану та Ірану.

Метелик: розмах крил 26-32 мм: статевий диморфізм: самці з андроконіальним полем у вигляді чіткої лінії на верхній стороні передніх крил.

Період льоту: від травня по серпень; одне покоління

Головчак Палемон

Головчак Палемон

Головчак Палемон(лат. Carterocephalus palemon)

Типова місцевість: Поволжя, РФ

Поширення: помірний пояс Європи, Азії, та північної Америки. На материковій Україні зустрічається у вологих, порослих травою покосах, лісових галявинах, берегах лісових річок

Метелик: розмах крил 23-30 мм: статевий диморфізм майже невиразний: самці переважно більші, мають округлі крила та більші жовті плями на верхній стороні передніх крил.

Період льоту: на Поліссі та в Карпатах від початку травня по початок липня; на півдні - від кінця (середини) квітня по середину червня; одне покоління

Головчак жилкуватий

Головчак жилкуватий

Головчак жилкуватий(лат. Ochlodes venatus)

Типова місцевість: Пекін, Китай

Поширення: помірний та субтропічний пояси Європи та Азії. В Україні повсюдно. Зустрічається на відкритих схилах, у степах, на лісових галявинах та в окультурених ландшафтах.

Метелик: розмах крил 27-38 мм: статевий диморфізм: самці з андроконіальними полями на передніх крилах.

Період льоту: у північних областях та гірських районах від травня до початку червня, одне покоління; у південних областях та в Криму - від травня до вересня у двох поколіннях.

Кормові рослини гусені: грястиця звичайна, мазявка синя, куцоніжки, тонконіг лучковий, костриці, куничник наземний, ожинка волосиста та ін.

Головчак Морфей

Головчак Морфей

Головчак Морфей, головчак різнокрилець
(лат. Heteropterus morpheus)

Типова місцевість: Самара, РФ

Поширення: помірний пояс Європи та Азії. В Україні повсюдно, крім Криму, посушливих південних теренів та Закарпатської низовини. Зустрічається по вологих трав’янистих біотопах.

Метелик: розмах крил самців 30-35 мм, самиць 30-38 см: статевий диморфізм: самці з більш численними округлішими жовтими плямами на верхній стороні крил.

Період льоту: червень(на півдні з кінця травня) - липень (серпень), одне покоління.

Кормові рослини гусені: грястиця звичайна, мазявка синя, куцоніжки, тонконіг лучковий, костриці, куничник наземний, ожинка волосиста та ін.

Дизайн, верстка © 2014 Роман Шарий