Експозиція при макрозйомці.

Не варто знімати макро - при автоматичній експозиції. Встановіть пріоритет діафрагми. Справа в тому, що якщо Ви (або штучний інтелект Вашого фотоапарата) вибере відкриту діафрагму, то глибина різкості може виявитися не більше товщини леза бритви! Запам'ятайте - що при зйомці на близькій відстані - діафрагма повинна бути якнайменшою, щоб глибина різкості була хоч трохи значною! Наприклад, F/11 або навіть F/22 - не завадять!

Через закриту діафрагму - світла на матрицю потрапляє мало, і витримку необхідно збільшувати, тому штатив при зйомці макро-фотографій може бути дуже і дуже корисний. Плюс - маленьке застереження: чим сильніше Ви «закриваєте» діафрагму, тим більше ризикуєте втратити деяку частку чіткості через дифракції! Цей ефект може бути трохи помітний уже на діафрагмах від F/9.

Освітлення. Спалах для макрофотографії

Як ясно зі сказаного вище - на шляху зйомки макро-шедевра нам може заважати сильно закрита діафрагма і соответственна тривала витримка. Для того щоб зменшити витримку - необхідно підсилити освітлення! І якщо в сонячний полудень, буває, можна обійтися і без спалаху, то в приміщенні, або при недоліку сонячного світла, або при зйомці якихось рухомих жучків-павучків - спалах просто життєво необхідна. Canon, Nikon і деякі інші виробники - мають у своєму асортименті спеціальні макро-спалаху, але одні досить дороги (єдиний доступний варіант - кабель виносної колодки, з яким Ви зможете використовувати свою зовнішню спалах (при її наявності) незалежно від орієнтації фотоапарата, наприклад - підсвічувати кадр збоку). Тому - найчастіше використовуються саморобні макро-спалахи, точніше кажучи - удосконалення для вбудованої або зовнішнього спалаху. Не буду описувати всі можливі конструкції, на фотографіях нижче вони представлені досить наочно. Головне завдання подібних удосконалень - більш м'яке світло в процесі використання.

Фокусування

При глибині різкості (ГРЗП) близько 1 міліметра - точність фокусування стає просто надважливим завданням. Можна замучила з фокусуванням - навіть за наявності хорошого штатива з якісною головкою. Ось, наприклад, фотографія:

Тому ентузіасти і професіонали воліють фокусировочниє рейки. Наприклад - Adorama Macro Focusing Rail. Втім, це вже доля швидше професіоналів, ніж любителів, і зупинятися на фокусировочного рейках - ми зараз не будемо. Більш простий спосіб боротьби з неточною фокусуванням - невеликі рухи камерою і велика кількість дублів - один з кадрів напевно опиниться у фокусі :) Також - якщо об'єкт зйомки нерухомий - можна переміщати його перед об'єктивом, а не навпаки.

Фон макрофотографії

Фокус при макрозйомці

Фон таких фотографій завжди розмитий, так що необхідно звернути увагу лише на загальну тональність. У «домашніх макрос студіях», софт-боксах - застосовуються в домашніх і студійних умовах - цей фон, звичайно, білий і для його зміни доведеться постаратися, на відкритому ж повітрі - кольори природні.

вичайно, про макрозйомці можна писати набагато довше, нюанси цього виду фотографії - незліченні, і ми до них ще повернемося.


Дизайн, верстка © 2014 Роман Шарий