!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Метелики Західної України

Родина Косатці (лат. Papilioninae)

Родина Косатців (лат. Hesperiidae) відноситься до надродини Косатцюватих (лат. Papilionoidea), лускокрилих, що містить яскраво забарвленних метеликів, які найчастіше зустрічаються вдень. Відомо більше 13,700 видів


Самиці зазвичай дещо більші самців. Груди і черевце в коротких волосках, часто з малюнком. Передні крила трикутні, широкі, із загостреною вершиною, їх зовнішній край рівний. Задні крила — округлі або подовжено-овальні, з увігнутим анальним краєм, часто у самців з довгим хвостиком.

Махаон, косатець-ластівець

Махаон

Махаон (лат. Papilio machaon)

Типова місцевість: Європа (Швеція)

Поширення: Голарктика. В Україні повсюдно. Місцями перебування є сонячні місця: лісові галявини, узлісся та просіки, пагорби, схили, гірські пасма, річкові тераси, степи, окультурені ландшафти. Мігрант. Подекуди звичайний вид, але тенденція до скорочення чисельності в Україні не викликає сумніву.

Метелик: розмах крил 60-80 мм: статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: на півночіі від кінця квітня до кінця травня та від кінця червня по кінець серпня у двох поколіннях; на півдні - від початку квітня по жовтень, у двох-трьох поколіннях літ яких перекривається.

Кормові рослини: рута городня, ясенці, смовді, ласкавці, різак звичайний та інші.

Махаон

Подалірій, косатець-ластівець

Подалірій

Подалірій, косатець-ластівець (лат. Iphicilides Podalirius)

Типова місцевість: Ліворно, Тоскана, Італія

Поширення: Південна та Центральна Європа, південні та центральні частини Західної Азії від Малої Азії до Тянь-Шаню. В Україні повсюдно, але на півночі доволі локальний, нечисленний, вид зустрічається не щороку. Відсутній на високогірях Карпат. помірний. та почасти арктичний пояси Центральної та Східної Європи та Азії, В україні відомий із Львівської, Київської, Житомирської та Чернігівської областей

Метелик: розмах крил самців від 60 до 90 мм, самиць від 64 до 90мм. Статевий диморфізм: самиці переважно більші, мають округлішу форму крил та світліше забарвлення.

Період льоту: на півночі від кінця квітня по кінець травня та від середини липня по кінець серпня у двох поколіннях; на півдні ві середини квітня по жовтень, у двох-трьох поколіннях літ яких перекривається; друге і третє покоління відзначається більшими розмірами та світлішим забарвленням.

Кормові рослини гусені: дикорослі та культурні види: сливи, вишні. черемхи, груші, яблуні, горобини. В україні номінативний підвид.

Дизайн, верстка © 2014 Роман Шарий