Родина Сонцевики (лат. Nymphalidae)

Родина сонцевики, або німфаліди (Nymphalidae) — це одна з найбільших родин денних метеликів. Метелики ці мають строкате і яскраве забарвлення, що часто містить рудий, коричневий і жовтий кольори. Представники родини мають різні розміри залежно від походження: від невеликих до дуже великих.
Великі, часто яскраво забарвлені метелики. Сполучення жовтогарячого або рудого тла з чорним властиво багатьом видам. Нижня частина крил навпаки часто однобарвна, схожа із сухим листям, корою дерев, грунтом. Відрізнити сонцевиків можна по змінених передніх ногах: вони зменшені і притиснуті до тіла, тому, коли метелик сидить, здається, що у нього чотири ноги. Ці кнцівки позбавлені коготків, сильно вкорочені й покриті густими волосками у виді щіточки. На крилах ніколи не буває потовщена жодна жилка.

Щербатка с-біле

Щербатка с-біле

Щербатка с-біле (лат. Polygonia c-album)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: Палеарктика крім крайніх північних теренів. В Україні повсюдно. Зустрічається в різноманітних місцях, переважно на галявинах, узліссях, листяних та мішаних лісах.

Метелик: розмах крил 40-52 мм: статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: в крайніх північних районах та в горах від кінця червня по червень травень (початок червня) наступного року (зимує метелик), одне покоління; далі на південь зустрічається від бурезня по жовтень-листопад без перерви у двох-трьох поколіннях.

Кормові рослини гусені: кропива дводомна, верби, хміль звичайний, смородини, в'язи. В Україні номінативний підвид.

Сонцевичок змінний, решітківець

Сонцевичок змінний, решітківець

Сонцевичок змінний, решітківець(лат. Araschnia levana)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: помірний пояс Палеарктики. В Україні повсюдно, крім посушливих степових теренів та Криму. Зустрічається в різноманітних місцях, зокрема в садах, на городах та в населених пунктах.

Метелик: розмах крил 28-39 мм. Статевий диморфізм невиразний; метелики весняного покоління зверху жовто-брунатні, літнього - темно-бурі, літньо-осіннього - з проміжними ознаками.

Період льоту: на півночі від кінця квітня до початку червня та від кінця червня до серпня; на півдні від кінця березня по вересень.

Кормові рослини гусені: кропиви.

В Україні номінативний підвид.

Сонцевик павине око

Сонцевик павине око

Сонцевик павине око(лат. Inachis io)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: помірний та субтропічний пояси Європи, помірний пояс Азії. В Україні повсюдно. Мігрант. Зустрічається в різноманітних місцях: від скелястих гірських ділянок, степів, лісів до окультурених ландшафтів та населених пунктів. Мігрант.

Метелик: розмах крил 45-62 мм: статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: від кінця червня по травень наступного року (зимує метелик), одне покоління; на півночі два покоління

Кормові рослини гусені: кропива дводомна, похмур лікарський, хміль звичайний та інші

В Україні номінативний підвид.

Очняк квітковий

Очняк квітковий

Очняк квітковий(лат. Pieris Brassicae)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: помірний пояс Палеарктики. В Україні повсюдно, крім посушливих степових теренів. Зустрічається в різноманітних місцях, зокрема в садах, та парках.

Метелик: розмах крил 30-42 мм, статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: середиа червня - кінець серпня, іноді до вересня, одне покоління.

Кормові рослини гусені: куцоніжки, тимофіївка, грястиця звичайна, костриця червона, стоколос лучний, гребенячка звичайна, тонконоги, осоки, мітлиці, просянка розкидиста, житняки, солодники, щучник дернистий, мазявка синя, рейгас французький, куничник наземний.

В Україні номінативний підвид; до нього також слід віднести описаний в Криму krymaeus Obraztsow, 1936.

Очняк волове око

Очняк волове око

Очняк волове око, очняк трав'яний(лат. Maniola jurtina)

Типова місцевість: Європа, Азія

Поширення: Західна Палеарктика, крім крайніх північних та південних теренів. В Україні зповсюдно. Звичайний вид, зустрічається в усіх біотопах.

Метелик: розмах крил 27-38 мм: статевий диморфізм: самці з андроконіальними полями на передніх крилах.

Період льоту: у північних областях та гірських районах від травня до початку червня, одне покоління; у південних областях та в Криму - від травня до вересня у двох поколіннях.

Кормові рослини гусені: грястиця звичайна, мазявка синя, куцоніжки, тонконіг лучковий, костриці, куничник наземний, ожинка волосиста та ін.

Сонцевик адмірал

Сонцевик адмірал

Сонцевик адмірал
(лат. Vanessa atalanta)

Типова місцевість: Швеція

Поширення: Західна Палеарктика. В Україні повсюдно. Мігрант.

Метелик: розмах крил 50-60 мм; статевий диморфізм невиразний.

Період льоту: на півдні протягом усієї теплої пори року, на півночі та у високогірних районах - від кінця червня по жовтень; на півдні в двох-трьох поколіннях.

Кормові рослини гусені: кропиви, помури.

В Україні номінативний підвид.

Дизайн, верстка © 2014 Роман Шарий